הפוך לדף הבית
הוסף למועדפים
שלח לחבר
 
                    לחלום, להגשים, לצחוק ולעשות!
 
   סדנאות צחוק    קורס מנחי יוגה צחוק    שמחה כדרך חיים - קורס    ליצנות רפואית ויוגה צחוק - בר אילן    אופק חדש - השתלמויות למורים    ד"ר קטרייה מברך
 
    דף הבית
    קצת על עצמי
    מה זה יוגה צחוק?
    מועדון צחוק בשפלה
    מועדוני יוגה צחוק בארץ
    קורס מנחי יוגה צחוק
    טלויזיה וכתבות
    המלצות
    מאמרים ושירים
    צחוק - קישורים
    סירטונים יוגה צחוק
    יצירת קשר

יוגה צחוק

לחיות מתוך שמחה זו הבחירה הרצויה לכולם. איך אנו מיישמים את המצב המצוי לרצוי? פשוט מצטרפים להפעלות של מועדוני יוגה צחוק הפזורים ברחבי הארץ, ופשוט עושים. עושים למען עצמנו, למען משפחתנו ולמען החברה, וכך מביאים יותר אושר לסביבה ולנו.
 

 

מה זה בכלל יוגה צחוק?

יוגה צחוק = צחוק בקבוצה ללא גירוי מצחיק חיצוני, מה שמאפשר צחוק אינטנסיבי, ממושך וחוזר.

זה קונספט של צחוק קבוצתי שהגה ד"ר מדאן קטארייה, רופא הודי שחי במומבאי, ואשר מבוסס על חוכמה יוגית עתיקה, שמצריכה מאיתנו אך ורק לצחוק. מכאן השם, יוגה צחוק.

זה כמו שיעור התעמלות וטיפול פסיכולוגי בו זמנית, כשכל מה שצריך לעשות זה לצחוק.

ולמה לצחוק?

כי הוכח מדעית שצחוק טוב לבריאות. הוא משחרר חרדות, מחזק את המערכת החיסונית, מפחית דיכאון, מעלה את הביטחון העצמי, משפר תקשורת בין-אישית ומשפר את ההרגשה הכללית.

יש מונח שנקרא ג'לוטולוגיה. שזה בעצם חקר הצחוק. הוכח שכאשר אנחנו צוחקים, עולה רמת האנדורפינים המופרשים במוח, ואנדורפינים נחשבים לסמים הטבעיים שהגוף מפריש.

הבעיה היא שאנחנו לא יכולים לפרוץ בצחוק ככה סתם. אנחנו צריכים גירויים. וחוץ מזה, אי אפשר להתחיל לצחוק למשך חצי שעה בלי שאנשים יסתכלו עליך כאילו אתה משוגע. לכן מדאן קטארייה החליט להקים סדנאות לצחוק מודרך.

 

מתכנסים בקבוצות עם מדריך. מתחילים בתרגילי סרעפת ובכל מיני תרגילי חימום, כדי להעלות את הדופק, ואחר כך עושים תרגילי צחוק. בהתחלה הצחוק הוא מאולץ, מזויף, אבל זה לא משנה. הגוף שלנו לא מבדיל בין צחוק מאולץ לבין צחוק אמיתי. השרירים מופעלים בכל מקרה. האנדורפינים מופרשים בכל מקרה.

 

התרגילים והצחוק הראשוני מובילים לחוויית צחוק עמוקה וחזקה, בלי שנהיה תלויים בחוש הומור או בבדיחות מזדמנות. מדאן קטארייה אפילו המציא סיסמה: Fake it, fake it, until you make it.

 

למי מתאים?

במהלך השיעור אנחנו עושים כל מיני פרצופים, מצביעים אחד על השני, כורעים ברכיים וצוחקים. מה שיפה בטכניקה הזאת, זה שהיא מתאימה לכולם. לאנשים צעירים, למשפחות - הורים וילדים, לאנשים מבוגרים, לעיוורים, לחרשים, לאילמים. אנחנו מעבירים סדנאות צחוק בכל מקום. גם בבתי אבות, בבתי חולים במרפאות שיניים, בחברות גדולות ואפילו בבתי סוהר.

 

בסוף השיעור, כשמגיעים לרוויה ולעייפות, עושים מדיטציית צחוק.

שוכבים על הגב, נושמים נשימות עמוקות ומשחררים עודפי צחוק. אגב, בשעה אחת של צחוק אינטנסיבי שורפים חמש מאות קלוריות. לא נכון!!!

כן נכון. צחוק מפעיל את כל שרירי הגוף. וחוץ מזה הוא גם דוחף אנשים להתיילד ולהסיר מסכות. בסופו של דבר, בצחוק, כמו בבכי, מדובר בשחרור של אנרגיה. וכשמשחררים אנרגיה, מוציאים אנרגיה. וכשמוציאים אנרגיה, שורפים קלוריות.

 

יוגה צחוק שייכת לתחום הרפואה המונעת. אנחנו לא מתיימרים להיות תרופת פלא. אם יש לך דלקת בגרון והרופא רשם לך לקחת אנטיביוטיקה, כדאי שתיקחי אותה. אבל כדי לחזק את הגוף ולשפר את ההרגשה, בואו לשיעור של יוגה צחוק. חוץ מזה, אין דבר ששובר מחסומים תקשורתיים כמו צחוק טוב.

שבירת דיסטאנס, בשפה מטכ"לית.

בדרך כלל, כשאנשים מתכנסים, הם מדברים זה עם זה ולפעמים גם מתווכחים. זה יכול להיות מאוד נחמד, וזה גם יכול לעזור להם להבין זה את זה יותר טוב. אבל כשצוחקים ביחד בהיסטריה במשך שעה שלמה, זה מקרב אנשים יותר מכל אמצעי תקשורת אחר.

 

שיעור של יוגה צחוק הוא לא כמו שיעור התעמלות רגיל, שבסופו כל אחד לוקח את המגבת שלו ואת בקבוק המים המינרליים שלו והולך הביתה בלי להחליף מילה עם אף אחד. אחרי שיעור של יוגה צחוק אנשים מרגישים קרובים יותר, נינוחים יותר. מרגישים חלק מהקולקטיב, וזו תמיד תחושה טובה ומחזקת.

לפרטים נוספים: שיפרה ארווס shifra_a1@bezeqint.net 8:15. אשמח לראותכם צוחקים למען עצמכם.

פלייר

 שיפרה ארווס - "קול הצחוק" - הנחיית יוגה צחוק 054-4904030